top of page

SIARCZANA

W okresie 1857-1870 sprzedaż fabryki utrzymywała się na poziomie 100-120 tysięcy rubli. W kolejnych latach, dzięki rozwojowi technologii zakład unowocześniano, również zamieniając maneż konny na dwie maszyny parowe o łącznej mocy 20 koni, przechodząc do produkcji masowej. Lokalizacja na Solcu okazuje się za mała, więc Zarząd nabywa 17 morgowy plac we wsi Targówek, buduje bocznicę kolejową ze stacji Warszawa Brzeska i na jednej części placu w 1878 roku powstaje huta szkła, pozostawiając drugą część terenu na fabrykę chemiczną, którą kiedyś trzeba będzie przenieść z ul. Solec, choćby pod wpływem miejskiej ustawy sanitarnej. Firma „Kijewski, Scholtze i S-ka, Spółka Akcyjna Fabryk Chemicznych i Huty Szklanej”, do 1918 r. największa fabryka chemiczna w Królestwie Polskim, istniała do 1939 r.

11_Fab_Targ.jpg

"Szukamy złotych gwiazd". Które inwestycje najmocniej zmieniły Warszawę?

Michał Wojtczuk – Gazeta Wyborcza 25 lutego 2022

„Centrum kultury przy Siarczanej na Targówku postanowiliśmy nominować jako przykład inwestycji zrealizowanych z dotacją z UE, które aktywizują lokalną społeczność na poziomie osiedlowym. Dzięki remontowi i rozbudowie stuletniej, zabytkowej willi na Targówku powstał osiedlowy dom kultury.”

Siarczana_8_22.JPG
Willa_z_broszury.jpg

Willa przy ulicy Siarczanej 6 znalazła się wśród zgłoszonych projektów zrealizowanych dzięki unijnej dotacji, które zmieniły Warszawę.

W dniu 6 marca 2022 roku zakończono głosowanie w plebiscycie Gazety Wyborczej !

Tygodnik Warszawa Gazety Wyborczej opublikował w dniu 18 marca 2022 roku wyniki plebiscytu „Szukamy Złotych Gwiazd”, w którym Willa przy Siarczanej nr 6 zdobyła drugie miejsce, przegrywając jedynie z drugą linią metra:

…Teraz rozpiera nas duma, że jesteśmy na drugim miejscu.

– wypowiada się w artykule Agnieszka Szmulewicz,

dyrektorka placówki przy Siarczanej. - https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,28233043,plebiscyt-szukamy-zlotych-gwiazd-jest-duza-niespodzianka.html

Z listy projektów na stronie Urzędu m.st. Warszawy (dostęp: 20.03.2022 godz. 17:37): „Adaptacja willi przy ul. Siarczanej 6 na Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej.” Ulica Siarczana stawała się coraz bardziej nowoczesna wraz z rozwojem miejscowej fabryki chemicznej "Hirschmann, Kijewski i Scholtze", (przeniesionej z Solca na Targówek w latach 80 XIX wieku). W tym okresie powstawały zabudowania, głównie dla pracowników fabrycznych. Jan Chryzostom Kijewski (właściciel fabryki) po 1900 roku zbudował willę przy Siarczanej 6 (ostatnio wyremontowana na Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej), tuż obok zaprojektowano ogród. Do dziś przy ulicy przetrwały pojedyncze budynki drewniane i zabudowania robotnicze.

http://www.mapanaprawa.pl/projekt/400/adaptacja-willi-przy-ul.-siarczanej-6-na-centrum-kultury-i-aktywnosci-lokalnej

Przed adaptacja_2015.jpg
bottom of page